U Srbiji je dijabetes peti vodeći uzrok umiranja i peti vodeći uzrok opterećenja bolestima. Prema najnovijim istraživanjima, u Srbiji približno 710.000 odraslih osoba ima dijabetes. Zbog blagih simptoma, tip 2 dijabetes može godinama proticati neopaženo, da bi se otkrio tek u uznapredovaloj fazi bolesti.
Prema podacima Registra za dijabetes, u Srbiji gotovo 1/3 pacijenata već ima jednu ili više kasnih komplikacija u trenutku otkrivanja dijabetesa. Ove komplikacije značajno utiču na kvalitet života obolelih i glavni su uzrok privremene ili trajne nesposobnosti i prevremene smrti.
Faktori rizika za nastanak dijabetesa tip 2
Prekomerna telesna masa i gojaznost, nedovoljna fizička aktivnost, prethodno utvrđena intolerancija glukoze, nepravilna ishrana, uzrast, povišen dijabetes u trudnoći, postojanje dijabetesa u porodici. Osobe sa učestalim i noćnim mokrenjem, koje imaju pojačanu žeđ, suvoću usta, izraženu glad, koje imaju osećaj umora, gubitak koncentracije i nezainteresovanost, utrnulost ili bockanje u stopalima i šakama, zamućen vid, česte infekcije, sporo zarastanje rana, koje imaju promenu u težini treba da provere nivo šećera u krvi.
Prevencija
Tip 2 dijabetesa, najčešći tip šećerne bolesti je bolest koja se može prevenirati. Možemo sprečiti ili odložiti nastanak tipa 2 dijabetesa ukoliko na vreme prepoznamo faktore rizika, prekinemo sa nezdravim načinom života i ukoliko je potrebno primenimo blagovremenu terapiju.
Dijagnostika i lečenje
Osobama sa dijabetesom se savetuju periodični pregledi kardiologa, nefrologa oftalmologa, neurologa kao i ultrazvučni pregledi štitaste žlezde, trbuha i provera prohodnosti krvnih suvova vrata i ekstremiteta.
Pacijenti tokom endokrinološkog pregleda dobiju osnovna uputstva o samoj bolesti, preporuke za lečenje i praćenje, pisana uputstva za pravilnu ishranu, jelovnik prilagođen telesnom sastavu kao i savet za fizičku aktivnost.